Díky studiu lépe rozumím světu okolo mě

Michaela studuje bakalářské studium na Ekonomicko-správní fakultě a v červnu ji čekají státnice. Zajímalo nás, co jí studium přineslo, a také, proč chce pokračovat na navazujícím magisterském studiu.

1. 4. 2021 Ekonomicko-správní fakulta

Bez popisku

Co Tě motivuje k pokračování na navazující magisterské studium?

Každý si asi před učiněním nějakého většího rozhodnutí porovnává plusy a mínusy a musím říct, že u mě plusy naprosto zastínily mínusy. Škola mi dává skvělé ekonomické vzdělání, líbí se mi, že to, co se učíme, dává smysl i v reálném světě. Lépe pak rozumím tomu, co se okolo mě děje a o čem se mluví ve zprávách. Ač se to někdy nemusí zdát, tak mnohá probíraná společenská témata s ekonomikou silně souvisí.

Baví mě, že mám při studiu příležitost diskutovat s chytrými a inspirativními lidmi, ať už spolužáky či učiteli. Díky tomu mohu vnitřně růst a poskytuje mi to motivaci k další práci na sobě. Když jsem přemýšlela, jestli pokračovat na magisterském studiu, zařadila jsem mezi mínusy, že studium zabírá hodně času a zkoušková období jsou někdy trochu stresující. Ale myslím si, že i to, že se naučím pracovat se stresem a vystoupit ze své komfortní zóny mě nutí na sobě pracovat, což považuji vlastně za plus. Proto nevidím důvod, proč nepokračovat dál na magistra. Studium mě baví a mám naštěstí rodiče, kteří mě mohou podporovat, za což jsem jim moc vděčná.

Co pro Tebe hrálo největší roli při výběru navazujícího magisterského studia?

Chtěla jsem se dál zabývat tím, co mě baví a zajímá. Také jsem se samozřejmě dívala na uplatnění a na konkrétní předměty, které bych na různých oborech studovala. U některých předmětů jsem si i hledala v informačním systému MU, jaká je jejich náplň, abych měla lepší představu, jak bude magisterské studium vypadat.

Jaký obor studuješ na bakaláři a jaké sis vybrala navazující studium?

Na bakaláři jsem studovala Regionální rozvoj a cestovní ruch a budu pokračovat na magisterském studiu Hospodářské politiky.

Když jsem nastupovala do prváku, tak jsem moc nevěděla, do čeho jdu, a měla jsem jen mlhavou představu z gymplu. Trochu jsem se i bála, jak budu studium zvládat. Bavilo mě cestování, a tak jsem sáhla po cestovním ruchu. Myslím si, že člověk až při studiu bakaláře zjistí, jaká je náplň jednotlivých oborů, a co by ho opravdu bavilo, což je na konci gymnázia náročné říct.

Při studiu bakaláře jsem zjistila, že mě baví a zajímá ekonomika. Proto bych ráda pokračovala na Hospodářské politice, kde je možnost si prohloubit znalosti i v ekonomii. Také mi to připadá jako perspektivní kombinace do budoucna.

Zpětně bys své bakalářské studium neměnila?

Určitě ne. Pořád mě láká pracovat i v cestovním ruchu, proto jsem ráda, že díky bakaláři budu mít tu možnost, ale ráda bych si to ještě trochu rozšířila, abych mohla pracovat i mimo cestovní ruch. Momentálně je na tom cestovní ruch docela špatně, tak kdyby se podobná situace opakovala i v budoucnu, budu mít díky magisterskému studiu možnosti pracovat i v jiné oblasti a budu mnohem flexibilnější. 

Jsou nějaké předměty/ okruh předmětů, na které se těšíš?

Určitě se těším na mikroekonomii a makroekonomii, ačkoli jsou to pro spoustu lidí takoví strašáci. Když jsem absolvovala bakalářské kurzy mikro a makroekonomie, tak mi to tak hrozné nepřišlo, a naopak mi díky tomu začalo dávat smysl všechno ostatní, o čem jsme se učili. Pochopila jsem, jak všechno spolu souvisí, a to mi dává možnost pochopit svět venku. Takže se těším, že si to znovu na magisterském studiu připomenu a půjdeme ještě více do hloubky.

Je ještě něco, v čem bys ráda prohloubila své dovednosti?

Na bakaláři jsem neměla žádnou praxi, což bych ráda na magisterském stupni změnila. Zvažuji, jestli nevyjet do zahraničí na stáž od Erasmu. Také bych se chtěla podívat, jestli bych nemohla využít některé z nabídek na kariérním portálu JobCheckIN, který provozuje Masarykova univerzita.

Máš svou vysněnou pracovní pozici, ke které směřuješ?

Musím říct, že zatím úplně nemám, ale láká mě pracovat v nějaké korporátní firmě. Vím, že mnoho lidí se tomu brání, ale já bych si to minimálně chtěla zkusit a udělat si vlastní názor. Také mě láká mezinárodní prostředí, ve kterém by se dala používat angličtina nebo španělština. Byla bych ráda, kdybych mohla přijít s těmi jazyky do kontaktu, ať už při samotné práci nebo při komunikaci s kolegy.

Máš nějakou radu pro studenty, kteří teprve zvažují, jestli si podat přihlášku na navazující magisterské studium na Ekonomicko-správní fakultě?

Co mohu posoudit po třech letech studia, tak výuka na Ekonomicko-správní fakultě je opravdu kvalitní. To, co si z ní odnášíme, opravdu stojí za to a myslím si, že studium je zvládnutelné. Pokud se člověk snaží a připravuje, tak se není čeho bát.

Plusy a mínusy si každý musí zvážit sám, ale pro mě je na tom studiu těch plusů strašně moc, takže můžu jen doporučit. Jsme ještě mladí, máme čas a energii, dobře se nám učí a většina z nás má možnost finanční podpory od rodičů, takže máme ideální podmínky. Určitě stojí za to dva roky ještě vytrvat a co nejvíce nasát ze studijního prostředí než si to zbytečně zkrátit, protože pak už bude podle mě velmi těžké se ke studiu vrátit. Takže kdo tu chuť má a zajímá ho to, tak to určitě stojí za to.

O studentce

Za pár dní mi bude 23 let. Většinu času aktuálně trávím ve svém rodném městě Pardubicích, protože je zavřená škola. Jinak bych velkou část týdne trávila v Brně a nasávala studentské klima. Na Ekonomicko-správní fakultě MU studuju Regionální rozvoj a cestovní ruch a od podzimu plánuju nastoupit na navazující magisterské studium Hospodářské politiky. Poslední týdny trávím čas nad dopisováním bakalářské práce na téma „Influencer marketing v cestovní ruchu“, ve které se zajímám, jestli lidé sledují influencery a nechávají se jimi ovlivnit při výběru destinace, hotelu nebo služeb, které využijí na vlastní dovolené.

Michaela Kamarášová

Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.