Výpůjčky knih v době
od 27. 4. do 31. 5. 2020

Nouzový režim skončil a další informace na této stránce již nemusí být platné. Podívejte se raději na provoz SVI v průběhu léta 2020.

Na základě svolení děkana ESF vycházejícího z rozhodnutí rektora MU č. 5/2020 a vládního Harmonogramu uvolňování opatření ve školách a školských zařízeních přistupujeme do konce května 2020 k následujícímu omezenému provozu Střediska vědeckých informací.

Prosíme, čtěte instrukce pozorně celé!

Doba je komplikovaná a tomu bohužel odpovídá i nouzové řešení výpůjček.

Vstup do knihovny

Vstup do knihovny je umožněn pouze studentům a zaměstnancům MU, a to za těchto podmínek:

 1. Studenti MUSÍ poskytnout Čestné prohlášení o neexistenci příznaků COVID-19, které bude kontrolováno při vstupu do budovy ESF.
 2. Studentům není dovoleno zdržovat se v prostorách knihovny a fakultní budovy mimo vyznačené prostory a déle, než je nezbytně nutné.
 3. Po celou dobu pobytu na ESF MU je nutné si chránit nos a ústa rouškou nebo šátkem.
 4. Každý návštěvník knihovny je povinen před vstupem do knihovny použít dezinfekci na ruce. Nádoba s dezinfekcí je instalována na zdi naproti vchodu do knihovny.
 5. Vstup do knihovny je možný bez odložení svršků – šatní skříňky jsou do odvolání mimo provoz.

V knihovně

Pobyt v knihovně je možný pouze za účelem samoobslužného vypůjčení nebo vrácení knih bez zbytečného prodlévání na místě:

 1. Dodržujte předepsané, tj. minimálně dvoumetrové rozestupy od ostatních osob.
 2. Knihy je možné si vyhledat a vypůjčit výhradně samoobslužně – za pomocí samoobslužného výpůjčního terminálu. Dočasně je možné si takto půjčovat i knihy označené jako „STOP“.
 3. Knihy je možné vrátit vložením do biblioboxu nebo na samoobslužný návratový regál. Pokud regál odmítne knihu vrátit, použijte bibliobox.
 4. Ostatní služby knihovny, jako studijní boxy, čítárna časopisů, místa pro samostudium, skenery, kopírky i WC jsou mimo provoz.
 5. Obsluha knihovny je na místě pouze jako dozor, z preventivních důvodů knihy nepůjčuje ani neřeší jiné obvyklé záležitosti.

Domácí příprava

Ještě než k nám vyrazíte, zkontrolujte si následující:

 1. Jestli nejsou žádané knihy dostupné v elektronické podobě online – v e-prezenčce nebo v Digitální knihovně Kramerius.
 2. Jestli jsou knihy, které si chcete vypůjčit, dostupné. U knih, které mají v katalogu jako sbírku uveden nějaký „sklad“, si zadejte požadavek na výpůjčku a napište nám, kdy plánujete dorazit – knihy nachystáme předem.
 3. Jestli máte sebou svou univerzitní kartu (ISIC, ITIC, …) – bez ní si samoobslužně knihy nepůjčíte.
 4. Jestli nemáte propadlý termín čtenářské registrace. To zjistíte po přihlášení do čtenářského konta na katalog.muni.cz.

Další doplňující informace

Takto omezený režim je platný do konce května 2020. Pro provoz SVI od 1. června 2020 viz informace zde.

Ke dni 7. května jsme také ukončili službu skenování knih na přání a zároveň přestali prodlužovat výpůjční termíny. Aktuální lhůty jsou nastaveny na období od 20. května do 23. června, o blížícím se termínu vrácení byste měli být automaticky informováni knihovním systémem. Komu ve vrácení knih brání závažné překážky, napište nám prosím na vypujcky@econ.muni.cz, vaši záležitost vyřídíme individuálně. Pokud máte jiné požadavky na SVI, stačí napsat na knihovna@econ.muni.cz.

Žhavý tip

Díky dočasnému zpřístupnění digitálního archívu Národní knihovny, vzdálenému přístupu do e-prezenčky a zkušebnímu přístupu do služby Bookport.cz mají uživatelé MU do 17. května 2020 online přístup k desítkám tisíc odborných knih v češtině, viz náš přehled Zdroje pro samostudium.

Upozornění

Knihy, které nám vrátíte, poputují do „dezinfekční karantény“. Další čtenáři si je budou moci půjčit nejdříve za týden.