Zkušenosti studentů

Anna Jiráková

podzim 2016 na University of Piemonte Orientale
obhajoba diplomové práce 30. 1. 2018

Studium ve spolupráci s univerzitou v Alessandrii mi dalo jedinečnou možnost opravdu zažít Itálii! Škola neposkytuje klasické ubytování na kolejích. Naštěstí se můžete obrátit na skvělou studijní referentku, která vždy ráda se vším pomůže (od hledání ubytování až po zajištění volného času, když bude mít pocit, že se dostatečně nebavíte).

Italové jsou hluční, temperamentní, ale také velmi vřelí a srdeční. Vzhledem k tomu, že v Alessandrii opravdu moc cizinců není, brzy si vás zapamatuje hodně lidí (včetně prodavaček v obchodě). Již asi po 14 dnech ve škole jsem měla pocit, že se zdravím s více lidmi (italskými učiteli i spolužáky; vrátný mě dokonce oslovoval jménem) než za jeden rok na MU. Studium na této univerzitě proto doporučuji zejména těm, kteří se během studia v zahraničí chtějí na chvíli opravdu stát součástí dané kultury (ne jen mezinárodní skupiny studentů Erasmu). Náročnost studia je přiměřená, zbývá čas i na cestování nebo psaní diplomky.

Lucie Sommerová

jaro 2017 na University of Tampere
obhajoba diplomové práce 30. 1. 2018

Proč právě studium v zemi tisíce jezer? Již na začátku pro mě bylo Finsko jasnou volbou. Prvním důvodem byla neodmyslitelně finská příroda a vidina jejího poznání, která byla již dlouho v mém cestovatelském hledáčku. Druhým důvodem je skutečnost, že finský vzdělávací systém je po celém světě znám jako jeden z těch nejlepších a možná i nejtěžších, a mě zajímalo, proč tomu tak je, a zda bych i já v něm měla šanci obstát. Když jsem v prvním týdnu nabyla informace o tom, co musím k absolvování mnou zvolených předmětů splnit, propadla jsem té největší panice – já balila kufry, rodiče rozpouštěly úspory, to prostě nemůžu dát! Ke splnění většiny předmětů je třeba psát průběžné individuální a závěrečné skupinové eseje. Když jsem to všechno vstřebala, za první měsíc napsala nespočet stránek esejí, přečetla jednu anglickou knížku, měla splněnou první zkoušku, spolupracovala ve skupině s Finy, kteří vůbec nespolupracovali (špatné přiřazení – ojedinělá situace), došlo mi, že jsem konečně přišla na hlavní „gró“ místního vzdělávacího systému. Od té doby už jsem panice nikdy nepropadla, ba naopak! Zpětně tento způsob velice oceňuji, jelikož během pár měsíců „nezávislého“ psaní mi napsání osmdesáti stran diplomové práce v angličtině přišlo jako „brnkačka“! Jednou z nejdůležitějších věcí, kterou mi tak finská univerzita dala nejen do studentského života, ale i mimo něj, bylo kritické myšlení, diskuze a obhajoba vlastního názoru.

Sandra Laštovková

jaro 2017 na University of Rennes 1
obhajoba diplomové práce 20. 6. 2017

Z vlastní zkušenosti můžu potvrdit, že studium na zahraniční univerzitě lze s trochou námahy úspěšně absolvovat. Navíc pár hodin studia navíc je nízkou cenou za obdržení zahraničního univerzitního diplomu, který ostatní Erasmus+ pobyty nenabízí. Zároveň nepřijdete o výhody typu poznání cizí kultury, seznámení se s ostatními studenty, cestování a dalších zážitků, které alespoň pro mě patří k těm nejhezčím za celé studium. Předměty jsou spíše technicky zaměřené. Naučíte se pracovat s programem R studio a vytvářet Cost Benefit a Cost Effectiveness analýzy. Právě předmět na CEA analýzu byl pro mě nejvíce zajímavý a myslím si, že také nejvíce přínosný. Hlavně proto, že jsme postupovali tak, jak se postupuje v praxi, tzn. od identifikace problému, návrhu strategií až po výpočet efektivností a nákladů. Výhodou pobytu ve Francii je možnost si zažádat o studentské/sociální stipendium CAF. Musíte se obrnit trpělivostí, protože francouzská administrativa je velmi zdlouhavá. Pokud ale dodáte všechny potřebné dokumenty, budete mít navíc nárok na cca 90 euro za měsíc. Na závěr bych zmínila to nejlepší, a to jsou zážitky, které vám přinese studium v zahraničí. Pro mě osobně to jsou jednoznačně lidi, které budete mít možnost poznat. I když si dopředu svou třídu nevyberete, tak je velká pravděpodobnost, že nebudete zklamaní. Navíc Rennes je studentské město, takže studentů budete mít možnost potkat opravdu hodně. S tímto se pojí i další zážitky jako „national dinners“, výlety a další společné aktivity.

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.