Akreditace EAPAA

Dva programy ESF MU získaly jako dosud jediné v ČR prestižní mezinárodní akreditaci evropské asociace EAPAA

V pátek 11. 10. 2019 jsme v odpoledních hodinách obdrželi oficiální zprávu od zástupců European Association for Public Administration Accreditation (EAPAA), že oba naše programy splňují mezinárodní standardy a získávají akreditaci této prestižní asociace. Žádný jiný z podobně zaměřených programů, které jsou v ČR nabízeny, podobnou známku kvality dosud nezískal. V zemích střední Evropy získaly tuto akreditaci jen ty nejlepší programy.

EAPAA působí v Evropě od roku 1999 s cílem pomoci zlepšit kvalitu programů, které se věnují veřejné správě. Jako jediná akredituje tyto programy v Evropě. Získání akreditace je považováno za potvrzení toho, že hodnocený program splňuje kvalitu v mezinárodním rozměru. Celý proces akreditace je náročný a nezaměřuje se na formální kritéria. EAPAA dosud akreditovala více než 50 programů, a to včetně těch, které jsou v Evropě považovány za nejprestižnější.

Akreditaci EAPAA na naší fakultě získaly dva navazující magisterské programy, které nabízí Katedra veřejné ekonomie – program Veřejná ekonomika a správa a program Veřejná správa (Administration publique). Získání akreditace pro oba programy považujeme za velmi prestižní. Programy EAPAA považuje za vysoce kvalitní v rámci Evropy. Podle hodnoticí zprávy oba programy splňují náročné požadavky spojené s mezioborovostí studia a charakterem navazujícího magisterského vzdělávání pro potenciální uchazeče o zaměstnání ve veřejné správě a veřejném sektoru. Velmi pozitivně byly oceněny používané kombinace výukových metod a také přístup ke stážím studentů v obou programech. Celý akreditační proces je důležitý i dovnitř programu – náročné diskuse s členy hodnoticího týmu EAPAA nám přinesly velké množství podnětů k dalšímu rozvoji obou programů.

Protože získání akreditací předcházelo velké množství práce, rádi bychom také poděkovali všem, kteří se do procesu hodnocení asociací EAPAA zapojili.

Robert Jahoda
vedoucí Katedry veřejné ekonomie