Studium a uplatnění jsou spojené nádoby, pozitivně se ovlivňují

Pokud uvažujete, kde po studiu ECON MUNI můžete začít budovat kariéru, nebo zda se dá při studiu už s prací začít, můžeme nabídnout zkušenosti několika studentů a absolventů ECON MUNI. 

1. 3. 2023 Kateřina Eliášová

Bez popisku

Ti, které jsme oslovili, nejen práci kombinovat se studiem zvládli, ale studium je nasměrovalo k vysněné kariéře. Položili jsme jim za vás několik otázek:

  1. Jak přesně souvisí obor vaší práce s programem, který studujete na ESF MU? Využíváte své znalosti ze školy často, nebo jste se musel/a učit vše až na místě? A naopak, používáte ve škole znalosti, které si osvojíte v práci? 
  2. Můžete nám popsat náplň svojí práce tak, aby si i student střední školy, který zatím o ekonomii tolik neví, mohl udělat představu?
  3. Až absolvujete ESF, chtěli byste navázat na zkušenost získanou vaší současnou praxí? Nebo máte jiné představy o tom, co budete dělat po škole? Prozradíte nám, jaké?
  4. Není práce v ekonomických oborech nudná?

Student Tiep Tran:

1. Pracuji jako business development manager pro CZ & SK, projektový manager pro střední a jižní Evropu v chemické společnosti BASF a studuji magisterský program Podniková ekonomika a management. Znalosti získané studiem využívám pravidelně při výkonu své práce, nejvíce strategii a psychologii. Budoucím studentům bych doporučil přidat k ekonomii ještě sekundární obor, případně naučit se plynule ještě k angličtině další světový jazyk na úroveň C1. A nevynechat zahraniční stáže/studium.

2. Ve své práci se snažím navázat nová partnerství a hledám další možnosti spolupráce s českými a slovenskými firmami. Musím znát obchodní zájmy své společnosti, abych dokázal při setkání navrhovat možné nové roviny spolupráce. V rámci projektového řízení koordinuji projekty v rámci naší firmy pro větší oblast a spolupracuji s mezinárodními kolegy při naplňování cílů projektů.

3. Studium na ESF pokládám za užitečné, nicméně po dokončení studia se pro mě nic nemění, neboť jsem získal již titul inženýra na chemické fakultě VUT a v rámci mé práce je úroveň mého vzdělání dostatečná. Dokončení studia na ESF považuji za možnost si rozšířit obzory, neboť jsem získal na ESF zatím jen bakalářský stupeň vzdělání v ekonomické oblasti.

4. Ekonomické vzdělání rozhodně nudné není a upřímně ho doporučuji. Je velice univerzální a při správně zvoleném oboru může kariérně člověk rychle růst. Doporučoval bych po bakalářském stupni na ESF zkusit zahraničí – pro rozšíření obzorů, získání kontaktů a zlepšení angličtiny. Za plus pokládám double degree programy na ESF, případně mezinárodní program CEMS.

Absolvent Michael Sháněl:

1. Obor, který jsem na MUNI studoval, byl Podniková ekonomika a management, což je nejspíše ten nejlepší obor, který jsem před nastoupením na svou současnou pozici (Brand Manager) mohl absolvovat. Nejvíce se mi ze školy hodily znalosti z marketingu, podnikové ekonomiky a projektového managementu, které mi pomohly především ve výběrovém řízení, neboť jsem měl určitý náskok před ostatními kandidáty na tuto pozici. Nicméně po přijetí jsem se i tak musel velkou řadu věcí doučit, které ze školy pochytit nelze (specifické firemní procesy + práce v různých systémech atp.).

2. Jako Brand Manager máte na starost správu značky (v mém případě to jsou Lentilky, Bon Pari, Hašlerky ad.). To znamená, že se staráte o všechny produkty, které pod tyto značky spadají. A u těchto produktů se díváte na všechna možná čísla. Jaký mají podíl na trhu, na kterých prodejnách se prodávají, kolik se toho prodává, jakou mají tyto produkty marži a profit atd. Ze všech těchto čísel se pak snažíte ukuchtit co nejlepší řešení, které přinese vaší firmě nejvíc peněz. S tím také souvisí poměrně nehezká práce, a to případné ukončení produktů, které dobrá čísla nevykazují.

Brand Manager se také stará o celkovou komunikaci značky. V našem odvětví se především jedná o tvorbu designu jednotlivých produktů nebo stojanů s produkty v obchodech. Pokud však má vaše značka potenciál, tak se dostanete i k tvorbě reklamy do TV nebo digitálu.

3. Jsem již absolvent a na současné pozici jsem spokojený!

4. Když jde člověk studovat ekonomku, tak mu to dává opravdu široký záběr. Ze začátku může převládat pocit, že uplatnění lze nalézt akorát tak v bance. Nicméně během studií člověk zjistí, že nabídka pracovních pozic je pro absolventy ekonomických oborů velmi pestrá a většina z nich určitě není nudná.

Student Patrik Kindl:

1. Na ESF studuji obor Ekonomie, moje pracovní pozice s oborem souvisí poměrně dost a poznatky, které se ve škole naučím, se snažím i využít. Když to shrnu, tak nejvíce užitečné předměty pro moji práci jsou: makroekonomie, matematika, statistika, finanční řízení, angličtina. Velmi užitečné, i když ne při práci, ale jsou finanční účetnictví a monetární ekonomie. Rád vzpomínám i na finanční trhy, kde jsem se naučil, jak funguje burza a jak na ní lze obchodovat.

Na žádném předmětu jsem nedostal návod, jak dané věci využít, ale při mé práci si často vzpomenu na to, co jsem se ve škole naučil a aplikuji to. Často to jsou vědomosti, které jsou průřezem z více předmětů.

Hodně věcí se musím učit i od základů, jako např. Excel, který nás v škole moc neučí používat, ale často ho využívám v práci, nebo jaké zdroje používat, když chci dělat ekonomický research nebo zjišťovat ekonomické novinky.

Studium na ESF mi dává podstatnou výhodu v mé práci oproti kolegům, kteří studovali na jiných školách.

 2. Náplní je hlavně finanční vzdělávání. Jsem CEO neziskové organizace, kterou jsme založili spolu s CEO Finaxu na podporu finanční gramotnosti na Slovensku. Vytvářím spolu s dalšími třemi kolegy vzdělávací materiály pro základní a střední školy, vedu workshopy a snažím se prosazovat finanční gramotnost na celostátní úrovni. Velkou část vědomostí, které chci šířit dál, jsem se naučil právě na ESF, ale dobrým základem mi byla i moje střední škola (obchodní akademie). Kromě toho spolupracuji na tvorbě různých projektů v rámci firmy, jako je tvorba finančních kalkulaček, analýza a srovnávání investičních fondů a jiné.

 3. Určitě chci působit v ekonomicko-finanční sféře. Chci získat co nejvíce zkušeností v mé stávající pozici a později bych možná rád založil vlastní firmu.

4. Podívej se na zprávy za poslední měsíce, je jedno jestli v televizi, rádiu nebo novinách. Ekonomové jsou teď středobodem pozornosti, stejně jako byli epidemiologové po čas covidu. Ekonomické vzdělání má hrozně široké uplatnění, záleží, co tě bude bavit. Lze se uplatnit ve státní správě, v bance, investiční společnosti a v podstatě každé větší firmě a je jedno, co ta firma dělá, všechny potřebují ekonoma. Všichni se tě budou ptát, do čeho investovat nebo jaký je tvůj odborný pohled na stávající situaci. A ekonomie není jen o penězích, je mnohem různorodější, přece jen je to společenská věda. Nudit se fakt nebudeš!


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.