Stipendistka Fulbrightovy komise Tara Bryan představila přístup tzv. prakademika

8. 4. 2022 Vladimír Hyánek

Úterní odpoledne 29. 3. 2022 bylo na ESF MU věnováno veřejné přednášce dr. Tary Kolar Bryan, která působí na fakultě v rámci Centra pro výzkum neziskového sektoru (CVNS) jako stipendistka Fulbrightovy komise. Tara pracuje na University of Nebraska v Omaze, kde garantuje program Masters of Public Administration. Jejím hlavním vědeckým a výzkumným zájmem jsou neziskové organizace a subjekty občanské společnosti. Tara Bryan část svého výzkumu realizuje v České republice, s čímž jí pomáhají kolegové z Centra pro výzkum neziskového sektoru.

Přednáška byla zaměřena na komunitně ukotvený přístup k akademické práci. Tara Bryan sama sebe označuje pojmem “pracademic”, což je osoba, jejíž aktivity překračují hranice mezi akademickou sférou a praxí. Ve svém vystoupení akcentovala otázky související s tím, jakým způsobem výzkumníci sdílejí své poznatky s praxí (resp. s praktiky), jak a zda vzděláváme výzkumné pracovníky, aby byli schopni překračovat hranice mezi teorií a praxí, zda řešíme otázky a problémy, které jsou společensky relevantní, ale také to, jakými způsoby lze zapojit lokální komunity do výzkumu.

Tara Bryan přitom svojí profesní dráhou tzv. prakademika, tj. osoby na pomezí obou zmíněných světů, sama symbolizuje. Většina jejích publikačních výstupů vychází z aplikovaného výzkumu, reflektuje potřeby nejen místních stakeholderů a přitom si udržuje vysokou odbornou akademickou úroveň.

V závěru svého vystoupení Tara Bryan o jednotlivých problémech diskutovala s účastníky přednášky. Potěšitelné je, že mezi nimi byli nejen akademici, ale také studenti předmětů, které Tara Bryan na ESF vyučuje.

A ještě vzkaz pro čtenáře: pokud byste chtěli Taru Bryan kontaktovat, je to možné učinit přes e-mail tbryan@omaha.edu anebo do konce května osobně na ESF MU.