Investujte do věcí, kterým rozumíte, říká ekonom Tomáš Plíhal

19. 5. 2022 Jana Sosnová

Tomáš Plíhal na Ekonomicko-správní fakultě MU, Foto: Martin Indruch

Po ruské invazi na Ukrajinu měnové a akciové trhy kolísaly, nyní jsou opět klidné. Pohyby cen ovlivňují investoři na základě informací získaných převážně na internetu. K proměnám kurzu rublu, chování trhů a využívání dat z Google Trends ve výzkumu se v rozhovoru vyjádřil ekonom Tomáš Plíhal.

Jak se proměnil kurz rublu s vypuknutím války na Ukrajině?

Na začátku války rubl prudce oslabil vůči euru, a to přibližně z 90 rublů za euro na zhruba 150. Po zahájení ruské invaze na Ukrajinu panovala velká nejistota a společně s rychlými sankcemi západních států i některých firem byl velký tlak na oslabení kurzu. Vzápětí ale začal rubl zase posilovat a v současnosti je ještě silnější než na začátku a 25. dubna 2022 prolomil hranici 80 rublů za euro. Dle mého názoru se nejedná o zcela neočekávanou situaci, protože pro krize obecně je typická velká nejistota na začátku a poměrně rychlé uklidnění situace na trzích. Na druhou stranu tak rychlé a razantní posílení rublu, které navíc stále pokračuje, pravděpodobně většina lidí nepředpokládala.

Proč se trhy chovají tímto způsobem?

Trh se vždy chová tak, jak se chovají investoři, kteří na něm obchodují. Zjednodušeně řečeno jde o klasickou poptávku a nabídku. Investoři se o nákupu či prodeji aktiv rozhodují na základě toho, jaké mají k dispozici informace. Pokud se nic neděje a nemají žádné nové informace, většina investorů své chování nemění a trh je relativně v klidu. Jakmile se však stane nějaká významná událost, investoři začnou okamžitě reagovat. To vede k prudkým pohybům cen různými směry. Samozřejmě, že zásadní roli hrají také velké finanční instituce a centrální banky, které mají moc trh významně ovlivnit.

Ve výzkumu pracujete s daty z Google Trends. Mohl byste popsat, jak mohou tyto údaje pomoci vysvětlit chování trhů?

Pokud je určitá událost, jakou je například vypuknutí války na Ukrajině, významná pro investory, vyhledávají si o ní informace na internetu a sledují aktuální vývoj. Většina z nich používá Google vyhledávač. Právě proto jsou Google Trends dobrým nástrojem, jak zjistit, co investory v daný moment nejvíce zajímalo a prozkoumat propojení s reakcemi trhu. Má to souvislost s teorií o omezené pozornosti investorů, kteří nemají kapacitu podrobně analyzovat všechny informace.

Vyhledávání na Googlu nám může ukázat, na co v danou chvíli investoři zaměřovali nebo zaměřují svoji pozornost. Teoreticky mohou být ovlivněni tím, jaké zprávy jim vyhledávač nabízí prostřednictvím jejich personalizovaného vyhledávání. Stejné klíčové slovo může různým lidem ukázat různé výsledky vyhledávání, ale to je již jiné téma.

Můžete uvést konkrétní příklad využití těchto dat?

Kolegové se zaměřovali například na vztah Google Trends a globálních akciových trhů. Data využili k sestavení indexu nálady investorů, pomocí něhož se snažili vysvětlit kolísání světových trhů a jejich volatilitu. Ukázalo se, že informační hodnota Google Trends je statisticky významná. Navíc se potvrdil i silnější vliv tohoto ukazatele pro země, které jsou ekonomicky otevřené vůči Rusku nebo jsou mu geograficky blíž. V naší aplikaci Google Trends na vysvětlení pohybů kurzu rublu jsme také zaznamenali statistickou významnost tohoto ukazatele, nicméně dokázali jsme najít i jinou proměnnou, která tuto informaci již obsahuje.

Umožňují data z Google Trends předpovídat budoucí vývoj?

Určitý potenciál zde je, ale často narážíme na několik problémů. Hlavní překážkou je, že dopředu nevíme, jaká klíčová slova sledovat. Tuto informaci získáváme až zpětně. Poskytují nám ale důležité informace o události, která již proběhla, a můžeme ji proto podrobně zanalyzovat. Na to, zda je možné dopředu předvídat, co lidé budou vyhledávat, chceme zaměřit náš budoucí výzkum.

Jaká klíčová slova byla nejvýznamnější v souvislosti s válkou na Ukrajině?

Je těžké identifikovat jedno klíčové slovo, takže pracujeme s celými skupinami klíčových slov z různých kategorií. Na začátku invaze patřily mezi nejvyhledávanější klíčová slova spojená s válkou, Ruskem, Ukrajinou, Vladimirem Putinem, NATO nebo ekonomickými sankcemi. Postupně se to ale mění, například v polovině dubna již lidé více vyhledávali slovní spojení odkazující na použití chemických zbraní na Ukrajině.

Jak se mohou investoři nejlépe zachovat, když nastane krize?

To je velice individuální. Každý jedinec má svoje specifické preference, jinou toleranci k riziku, jiné cíle a podobně. Záleží také na konkrétní krizi, která může být pokaždé naprosto odlišného charakteru. Dle mého názoru není vhodné dávat konkrétní rady pro všechny, protože to může většině investorů spíše uškodit.

Obecně bych doporučil investovat jen do věcí, kterým člověk rozumí. Investoři by se měli vzdělávat, aby chápali, co ovlivňuje hodnotu jejich investic, jaký mohou reálně očekávat výnos, ale i ztrátu. Pokud pořádně chápou své investice, potom by měli být připraveni i na různé krize a nebudou zbytečně panikařit. Nejhorší je podle mého názoru bezmyšlenkovitě investovat podle doporučení z médií nebo od jiných lidí.

Google Trends

Jedná se o službu společnosti Google, která zobrazuje statistiky vyhledávaných výrazů v různých regionech a jazycích. Data z Google Trends umožňují sledovat například klíčová slova či termíny, které uživatelé nejčastěji vyhledávají. Spolu s údaji ze sociálních sítí napomáhají lepšímu pochopení chování investorů a reakcí trhů na různé události.

Bez popisku

Tomáš Plíhal letos získal Cenu rektora Masarykovy univerzity za mimořádné výzkumné výsledky pro mladé vědce do 35 let. Působí jako odborný asistent na Katedře financí Ekonomicko-správní fakulty Masarykovy univerzity. Zabývá se finančními trhy se zaměřením na kvantitativní finance. Ve svém výzkumu se věnuje předpovídání a modelování tržní volatility a finančních rizik.


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.