Zpravodaj

Study experience abroad

Take the great opportunity to study in spring semester of 2018 at our prestigious partner universities from all over the world.

We have just started the application process. Eligible is anyone who will have completed at least two semesters of studies at the time of the exchange.

Master degree students can choose from the following universities:

• Higher School of Economics in St. Petersburg (Russia)
  • Edgewood College (USA)
  • University of Kansas (USA)

To apply, please fill in this form and send the motivation letter to michaela.sudicka@econ.muni.cz by 31 July 2017.

Scholarship to be awarded is CZK 10 000,– per month of studies, however this is to be confirmed by the ministry prior to the exchange.

If you have any questions, please contact the international relations office at: michaela.sudicka@econ.muni.cz

autor: Michaela Sudická | zobrazeno: 374x | URL zprávy: http://www.econ.muni.cz/n4356/