Zelená střecha

Zelená střecha byla úspěšně dokončena! Nyní chvíli dopřejeme květinám klid na adaptaci v novém domově a 29.04.2024 10:00 proběhne slavnostní otevření!

Slavnostní otevření zahájí představením samotného projektu zelené střechy a širší perspektivy zelených opatření na území města Brna a jejich významu pro ovzduší a životní prostředí.

Následně bude slavnostně otevřena samotná zelená střecha, kde proběhnou kreativní workshopy a soutěž.

Po slavnostním otevření bude střecha trvale zpřístupněna.

Informace o projektu:
Název projektu - Zelená střecha na budově ESF MU
Celkový rozpočet projektu - 5 844 279,42 Kč
Výše přiděleného grantu - 5 259 851,47 Kč

Projekt reaguje na potřebu posílení a podpory zelných prvků v městských zástavbách, s cílem zvýšení kvality ovzduší. Základním záměrem projektu je v rámci budovy Ekonomicko-správní fakulty Masarykovy univerzity renovovat a revitalizovat zelenou střechu budovy fakulty, která se nachází v městské části Brno-Pisárky na ulici Lipová. Toto opatření je přímo navázané na doporučení vznikajícího Akčního plánu zlepšování kvality ovzduší v Brně, který vzniká v rámci realizovaného projektu výzvy Tromso.

Kontaktní osoby:
Ing. Jiří Foltýn
Mgr. Veronika Kandelová

Projekt byl podpořen Norskem prostřednictvím Norských fondů.

www.sfzp.cz/norskefondy
www.norskefondy.cz
www.eeagrants.org

Výhody zelených střech ve městech
Zelené střechy ve městě představují inovativní způsob využití střešních ploch, který má mnoho pozitivních dopadů. Tyto střechy nejenže poskytují estetickou hodnotu a zlepšují kvalitu pro uživatele budovy, ale mají také dalekosáhlé ekologické a ekonomické výhody. Zadržují dešťovou vodu, snižují povrchový odtok a tak pomáhají předcházet záplavám a erozi. Zároveň zlepšují kvalitu vzduchu tím, že absorbují oxidy dusíku a oxidy síry, čímž snižují městský efekt tepelných ostrovů a zvyšují biodiverzitu městského prostředí. Zelené střechy také izolují budovy, snižují spotřebu energie na vytápění a chlazení a prodlužují životnost střešních povrchů. V neposlední řadě vytvářejí příležitosti pro rekreační aktivity ve městě, a tím posilují sociální soudržnost a propojují lidi s přírodou i s ostatními obyvateli města. Zelené střechy tak představují udržitelné a perspektivní řešení pro moderní městské prostředí.

Podpořeno Norskem prostřednictvím Norských fondů.