Váš prohlížeč nepodporuje (nebo nemáte zapnutý) JavaScript.
Webové stránky se nebudou zobrazovat správně. Některé funkce webových stránek jsou nyní omezeny.
Povolte aktivní skriptování v nastavení Vašeho prohlížeče, případně použijte prohlížeč, který JavaScript podporuje.

ESF v médiích

Naše fakulta je špičkou v oboru, proto se s řadou vědeckých výstupů či názorů našich odborníků můžete setkat jak v tištěných, tak elektronických médiích či ve vysílání televizních stanic.

U veřejnosti je naše fakulta vnímána jako významné vědecko-výzkumné pracoviště v oblasti ekonomie. Na fakultě se můžete setkat s tzv. experimentální ekonomií, s působením v oblasti neziskových organizací, ale zejména s autoritou v hospodářské politice a v mezinárodních vztazích.

Níže naleznete nejvýznamnější odkazy na publicitu fakulty za poslední období.


V pořadu 25 let od rozdělení Československa na ČT24 vystoupil 25. 8. 2017 živě doc. Ing. Libor Žídek, Ph.D., jeho postřehy k danému tématu si můžete pustit zde. (od 2m 13s)


Na ČT24 v pořadu Události, komentáře vystoupil 20. 7. 2017 doc. Ing. Libor Žídek, Ph.D., který se v přímém přenosu vyjádřil k tématu Česká a slovenská ekonomika. Jeho živý vstup si můžete přehrát online zde (od 35m 50s).


Internetový zpravodajský server e15.cz citoval dne 15. 7. 2017 ve svém článku s názvem Norsko už jen na „černém zlatu“ nestojí. Podíl ropného průmyslu v ekonomice klesl o polovinu doc. Ing. Libora Žídka, Ph.D. Jeho vyjádření k tématu a celý článek si můžete přečíst online zde.


Internetový server brnensky.denik.cz 9. 7. 2017 informoval o letní rekonstrukci probíhající v budově Ekonomicko-správní fakulty i budovách dalších fakult Masarykovy univerzity. Celý článek si můžete přečíst zde.


Ing. Hana Lipovská vyjádřila 29. 6. 2017 svůj názor na problematiku společné měny v rubrice Poznámka časopisu Reflex. Komentář s názvem Je společná měna dobrá alespoň pro firmy? Nechtěné peníze si můžete přečíst ve 26. vydání časopisu, který je k zapůjčení v knihovně ESF.


Doc. Ing. František Svoboda, Ph.D. se 9. června 2017 vyjádřil v Českém rozhlasu v rubrice Zaostřeno k tématu Byl jsem hladový a dali jste mi najíst. Církev začala brát evangelium doslovně. Záznam celého příspěvku si můžete přehrát zde.


Časopis Moderní obec (odborný časopis pro veřejnou správu) ve svém šestém, červnovém, vydání z roku 2017 citoval Ing. Eduarda Bakoše, Ph.D. ve článku s tématem Kdo má mít v regionech hlavní slovo hned po krajích při rozvoji území? ORP, DSO, MAS…?. Článek si můžete přečíst pouze v tištěné verzi časopisu na straně 55 – 58, kterou si můžete zapůjčit přímo u pana doktora Bakoše na Katedře veřejné ekonomie.


Ing. Daniel Němec, Ph.D. vystoupil 8. 6. 2017 v pořadu České televize Události v regionech, kde se vyjádřil k tématu dne Nezaměstnanost klesá. Záznam pořadu si můžete online přehrát zde.


Mgr. et Mgr. Jiří Navrátil, Ph.D. z Katedry veřejné ekonomie vystoupil 24. 5. 2017 v pořadu České televize Souvislosti Jana Pokorného. Záznam pořadu si můžete zpětně přehrát zde.


Ing. Hana Lipovská byla zmíněna v časopise Týden v rubrice České ekonomické okénko. Co o doktorandce ESF napsali, si můžete přečíst zde.


Ing. Hana Lipovská poskytla 27. 4. 2017 rozhovor internetovému serveru idnes.cz na téma „Proč máme nižší příjmy než Němci? Je to i produktivitou práce, říká ekonomka“. Celý článek si můžete přečíst zde.


Rádio Zet uskutečnilo dva rozhovory s doc. Žídkem na téma Bankovní daň a Cena korupce. Zde si je můžete přehrát ze záznamu.


Časopis Týden dne 19. 2. 2017 vydal rozhovor s Ing. Hanou Lipovskou. Část rozhovoru na téma „Proč se štěpí Evropa? Separatismus má ekonomické příčiny“ je volně k přečtení zde.


Internetový server finance.cz zveřejnil dne 13. 2. 2017 druhou část rozhovoru s ekonomem doc. Ing. Liborem Žídkem, Ph.D. z Katedry ekonomie, která se věnuje korupci. Tentokrát na téma „Co je to malá a velká korupce a jak je na tom s korupcí Česko?“. Celý rozhovor naleznete zde.


Dne 9. 2. 2017 zveřejnil internetový server finance.cz rozhovor s ekonomem doc. Ing. Liborem Žídkem, Ph.D. z Katedry ekonomie na téma „Kolik stojí korupce? Až 270 Kč měsíčně každého z nás“. Celý rozhovor si můžete přečíst zde.


Týdeník EKONOM zveřejnil dne 2.2. 2017 rozhovor s Ing. Ondřejem Krčálem, Ph.D. na téma placeného stání ve městě. Rozhovor s názvem „Parkovací zóny mohou být přínosné, ale pražský systém je moc složitý“ naleznete zde.


V pořadu České televize Události v regionech vystoupila dne 20.1. 2017 Mgr. Simona Škarabelová, Ph.D. z Katedry veřejné ekonomie k tématu „Příznivě rostoucí návštěvnosti divadel a jiných kulturních domů (převážně muzeí a galerií) v Brně v roce 2016“. Rozhovor je k dispozici zde.


Názor doc. Roberta Jahody z Katedry veřejné ekonomie citoval dne 17. 1. 2017 Ekonomický deník v článku Kdo vydělá na progresivním zdanění, které plánuje ČSSD?.


Pro Brněnský deník se 2. 1. 2017 na téma „DPMB došly speciální karty pro šalinkarty. Lidé odmítají používat platební karty“ vyjádřil Mgr. Ing. Jan Žák z Katedry podnikového hospodářství. Rozhovor je k dispozici zde.


V časopise Týden vyšel 19. 12. 2016 rozhovor s doc. Ing. Liborem Žídkem, Ph.D. z Katedry ekonomie na téma „Model kapitalismu je nepřenositelný“. Rozhovor je k dispozici zde.


V pořadu Česká televize Souvislosti_Ja­na_Pokorného diskutoval dne 26. 10. 2016 na téma „Má lidská práce budoucnosti?“ pán prof. PhDr. Ing. Josef Šmajs, CSc. z Katedry podnikového hospodářství. Odkaz na pořad je dostupný zde.


Pro Českou televizi (Brno) se v pořadu Dobré ráno dne 18. 10. 2016 na téma týkající se omezení otevírací doby obchodů o svátcích vyjádřil Ing. Filip Hrůza z Katedry veřejné ekonomie. Odkaz na první vstup je dostupný zde a odkaz na druhý vstup je dostupný zde.


Pro portál Česká pozice se k tématu „Kuponová privatizace nedopadla špatně“ vyjádřil 6. 10. 2016 doc. Ing. Libor Žídek, Ph.D. z Katedry ekonomie. Celé znění textu najdete zde


Doc. Ing. Robert Jahoda z Katedry veřejné ekonomie vystoupil na vyžádání s příspěvkem na téma „Chudoba ve stáří a jak jí předcházet“ na konferenci „Příprava společnosti na demografické změny“, kterou organizovalo Ministerstvo práce a sociálních věcí 3.–4.října 2016. Více informací o akci naleznete zde.


Pro časopis FaktorS (29/2016) se na téma „Peníze bez práce“ vyjádřil doc. Ing. Libor Žídek, Ph.D. z Katedry ekonomie.


Pro Českou televizi (Brno) se v pořadu Události v regionech dne 8. 8. 2016 na téma týkající se aktuálního vývoje nezaměstnanosti vyjádřil Ing. Daniel Němec, Ph.D. z Katedry ekonomie. Odkaz je dostupný zde a téma nezaměstnanost začíná cca. v 8:12.


Pro časopis Týden (30/2016) se na téma „Daně v roce 2017“ vyjádřil doc. Ing. Libor Žídek, Ph.D. z Katedry ekonomie.


Pro časopis Veřejná správa poskytl rozhovor na téma trendů a výzev pro veřejnou správu Ing. Filip Hrůza. Rozhovor je dostupný v čísle časopisu 12/2016.


Jako příklad dobré praxe společensky odpovědného chování byl publikován projekt finanční gramotnosti ESF MU, a to ve třetím čísle Newsletteru Platformy zainteresovaných stran CSR. Celé znění textu najdete zde.


Pro ParlamentníListy.cz poskytl rozhovor k tématu přetechnizované společnosti 30. června 2016 prof. PhDr. Ing. Josef Šmajs, CSc.. Celý článek naleznete online zde.


Pro časopis Týden (27/2016) se na téma „Kormidelníci národního hospodářství“ vyjádřil doc. Ing. Libor Žídek, Ph.D. z Katedry ekonomie.


K tématu „Odchod Británie? Zásadní budou nově uzavřené smlouvy, shodují se odborníci“ se pro Brněnský deník.cz 25. června 2016 vyjádřil Ing. Filip Hrůza. Celý článek naleznete online zde.


Pro denik.cz se k tématu „Soupeření mezi firmami zvyšuje mzdy. Lidé berou skoro o patnáct set korun víc“ vyjádřil Mgr. Martin Slanicay, Ph.D. z Katedry ekonomie. Celý článek naleznete online zde.


Ing. Hana Lipovská z Katedry ekonomie se 3. 6. 2016 pro noviny Mladá fronta Dnes vyjádřila k tématu „Volby nejsou soutěž krásy“.


K tématu „Více rodin nebude platit daně, za půl roku přijde další růst slev na děti. Výhodnější by bylo zajistit jesle, tvrdí ale odborníci?“ se pro Hospodářské noviny 12. května 2016 vyjádřil doc. Ing. Robert Jahoda, Ph.D.. Celý článek naleznete online zde.


K tématu „Platy rostou. Komu a kde?“ se pro týdeník Týden vyjádřil doc. Ing. Libor Žídek, Ph.D.. Celý článek naleznete online zde nebo v tištěné verzi týdeníku Týden.


K tématu čerpání finančních prostředků ze strukturálních fondů EU se pro týdeník Ekonom vyjádřila Ing. Hana Lipovská. Celý článek naleznete online ZDE nebo v tištěné verzi týdeníku Ekonom 11/2016.


Pro časopis FaktorS (12/2016) se na téma „Depo černých děr“ vyjádřil doc. Ing. Zdeněk Tomeš, Ph.D. z Katedry ekonomie.


O svém studiu, ale také o výzkumu a získání Ceny profesora Františka Vencovského, mluví v rozhovoru pro online.muni.cz Ing. Hana Lipovská. Celý článek naleznete online ZDE.


K tématu vydražení a osudu fotbalového stadionu v Drnovicích se 17. 3. 2016 vyjádřil Ing. Marek Pavlík, Ph.D. v pořadu České televize – Události v regionech. Záznam naleznete ZDE.


„Stát by měl objednatele dopravy více motivovat k ekonomicky odpovědnému chování a nakládání s veřejnými prostředky“, říká doc. Ing. Martin Kvizda, Ph. D. v článku o dotování železnic, který vyšel na serveru iDnes.cz. Celý článek je dostupný ZDE.


Rozhovor s doc. Mgr. Jiřím Špalkem, PhD. pro Hospodářské noviny o výsledcích ekonomického experimentu týkajícího se náchylnosti Čechů k vyhýbání se daním, si můžete přečíst ZDE. Rozhovor pro Rádio ZET si můžete vyslechnout ZDE.


Komentář Hany Lipovské k čerpání dotací z EU v Hospodářských novinách ZDE.


Profesor PhDr. Ing. Josef Šmajs, CSc. vystoupil v pořadu Nedej se!, který byl věnován klimatickým změnám na Zemi, jejich dopadu a snaze o politické řešení globálního oteplování. Záznam naleznete ZDE.


K tématu tzv. malé privatizace se 26. 1. 2016 vyjádřil Mgr. Martin Slanicay, Ph.D. v pořadu Studio 6. Záznam naleznete ZDE.


Železniční doprava má díky ekologii a využití obnovitelných zdrojů potenciál, říká doc. Ing. Martin Kvizda, Ph. D. v rozhovoru, který poskytl 19. 11. 2015 serveru zet.cz. Celý rozhovor naleznete ZDE.


Jako ekonomický expert pro prodej BVV vystoupil 27. 10. 2015 v Událostech v regionech Ing. Filip Hrůza. Záznam naleznete ZDE.


Absolventka ESF, Dita Přikrylová, poskytla serveru neovlivni.cz rozsáhlý rozhovor o svém neziskovém projektu Czechitas.cz, který pomáhá ženám uspět v IT. Celý rozhovor naleznete ZDE.


Profesor PhDr. Ing. Josef Šmajs, CSc., poskytl rozhovor nejen o Ústavě Země a chování jejích obyvatel pro server www.neovlivni.cz.


Česká televize oslovila Doc. Ing. Libora Žídka, Ph. D., z katedry Ekonomie ESF k odbornému vyjádření a vysvětlení principů a dopadů ohledně připravované dohody Transatlantického obchodního partnerství, zvané také TTIP.

Jednalo se o pořad Studio ČT24, který byl vysílán 14. 6. 2015 od 14:00 hodin na stanici ČT24. Vystoupení Doc. Žídka můžete sledovat od 35 minuty v rozsahu cca 15 minut ZDE.


Je pravda, že slovenští studenti se Česku vyplatí? Takovouto otázkou se zabývá tým studentů pod vedením Ing. Daniela Němce, Ph. D. Celý článek ZDE.


Co je to Ekonomika selského rozumu? Tímto společensky zajímavým tématem se zabývá Ing. Hana Lipovská na svém blogu, který naleznete ZDE. Ing. Lipovská také vystoupila 20. 9. 2015 v Českém rozhlasu Brno, v pořadu Marcely Antošové Rendes-vous. Celý záznam naleznete ZDE.


Nové možnosti studentů ekonomických disciplín na Masarykově univerzitě – informační článek o inovacích studijních programů na ESF, které umožnily prostředky z projektu Evropské unie. Článek vyšel 22. května 2015. Celý článek naleznete ZDE.


V únoru 2015 vyšla v Deníku osmistránková příloha o studiu, vědecko-výzkumných aktivitách a novinkách na Ekonomicko-správní fakultě. Celou přílohu naleznete ZDE.


Server Hospodářských novin www.ihned.cz zveřejnil 1. 12. 2014 rozsáhlou reportáž o experimentální ekonomii, které se věnují vědci z Katedry veřejné ekonomie pod vedením Doc. Jiřího Špalka.

ESF patří mezi průkopníky experimentální ekonomie a organizuje řadu experimentů, které mapují aktuální dění ve společnosti. Experimenty pak ukazují, jak by se lidé chovali v řadě případů a jaké nástroje na ně platí, či která opatření jsou zcela bez dopadu.

Celý článek je k dispozici ZDE.

Kontaktní informace

Ekonomicko-správní fakulta MU
Lipová 41a
602 00 Brno-Pisárky

Tel.: (+420) 549 49 1710
Fax: (+420) 549 49 1720
E-mail: info@econ.muni.cz

IČ: 00216224
DIČ: CZ00216224

další kontaktní údaje