Tým z ECON MUNI navrhuje opatření ke zlepšení kvality ovzduší a života v Brně

15. 5. 2023 Jana Sosnová

Jak se nám v Brně dýchá a jak se nám v budoucnu může dýchat? Tým Viléma Pařila a Dominiky Tóthové ve spolupráci s městem Brnem připravuje návrhy opatření, která zlepší čistotu vzduchu, a tím i kvalitu života ve městě. V uplynulých týdnech se vědci několikrát sešli se zástupci městských částí, aby si vyslechli jejich komentáře.

Starostové a zastupitelé okomentovali současnou podobu aktualizace akčního plánu a sdělili vědcům i pracovníkům brněnského magistrátu, jaké problémy považují z hlediska čistoty vzduchu za zásadní. Například v Židenicích řeší především znečištění, které vzniká v souvislosti se stavebními úpravami. Maloměřice zase trápí hlavně prach z rekonstrukce silnic a sezónní provoz parních lokomotiv. Naopak v Chrlicích hledají cesty, jak řešit situace, kdy obyvatelé spalují v kamnech nepovolený odpad.

Závěry ze šesti diskusí u kulatého stolu zapracují výzkumníci a výzkumnice z ECON MUNI do Akčního plánu na zlepšování kvality ovzduší města Brna. Kvalitu ovzduší měří již od roku 2021, a to na dvanácti lokalitách. Nově se sběrem dat o čistotě vzduchu pomáhají také žáci a žákyně základních škol, kteří u sebe nosí malé osobní měřiče (tzv. personální vzorkovače). Výsledky měření tvoří základ pro tvorbu opatření, bez informací od městských částí by se ale výzkumníci a výzkumnice neobešli. Projekt s názvem Monitoring a opatření ke zlepšení kvality ovzduší na území města Brna financovaný z Norských fondů a Státního fondu životního prostředí skončí v dubnu 2024.